İlk maçlar sonrası kısa kısa...

Ortağım Berşan ile maçları beraberce izledik ve gözümüze şunlar çarptı.


Şaka bir yana. İşte gözümüzden takım performansları:

Grup A
:

Portekiz: Hızlı ve derin oynayan bir takım. Defansında neredeyse hiç açık vermedi. ‘Final yolu düz gider!’ diyebiliriz.

Türkiye: İzlediğimiz en kötü takımdı. Bunca sakatlıktan ve ilk maçındanki kötü oyunundan sonra gruptan çıkmasına mucize gözüyle bakıyoruz. Zaten problemli olan defansı daha da bir sıkıntı yaşayacaktır.

İsviçre: İyi hazırlandıkları belli. Ev sahibi olmalarının avantajını iyi değerlendirip ezeli rakipleri olma yolunda ilerleyen Türkiye’ye mağlup olmazlarsa gruptan çıkmaları söz konusu olabilir.

Çek Cumhuriyeti: Çok kötü ve sistemsiz oynadıkları maçtan galip gelmeleri, önlerindeki iki maçtan alacakları bir beraberlikle onları çeyrek finale götürebilir. Ama sadece oraya kadar.

Grup B:

Almanya: Panzer nefisti. Kusursuz oynayan iki takımdan biriydiler. Finale kadar rahatlıkla gideceklerini düşünüyoruz.

Polonya: Almanya karşısında oynadıkları için etkisizdiler. Ancak ufak tefek parıltılar görmedik değil. Bu yüzden Hırvatistan’ın beklendiği gibi rahat olmaması gerekir.

Hırvatistan: Oldukça kötü oynadılar. Aslında golü attıktan sonra savunma yapmayı tercih ettiklerinden kaynaklanabilir bu. Yine de bildiğimiz Hırvatistan değil. 3 puan işlerini kolaylaştırdı. Polonya ile çekişirler.

Avusturya: Turnuvanın sürprizi. Hırvatistanı salladılar ancak yıkamadılar. Almanya onlara bir jest yapmazsa gruptan çıkmaları imkansız. Yapsa da zor.

Grup C:

Romanya: Beklendiği gibi bir futbol oynadılar. Yenilmediklerini düşününce başarılı da oldular. Ama bu futbolla kendilerine küfür ettirmeleri bir yana, gruptan tek forvet Mutu ile çıkmaları zor gözüküyor. Gruptan çıkamayacak diğer takımı belirleme rolü onlara ait.

Fransa: Klasik Fransa’yı izledik. Ama oynamadan kazanmayı başaramadılar bu sefer. Bu onlara pahalıya patlayabilir. Diğer iki takıma göre hiç tat vermediler diyebiliriz.

İtalya: Karşılarındaki takım ilk maçlar itibariyle en üst düzey futbolu oynayan takım olduğu için dayanamadılar. Defansları biraz sorunlu eskiyle kıyaslarsak.

Hollanda: Nefislerdi, nefis. Turnuvadan önce gruptan çıkmalarına, bir şeyler yapacaklarına kesin gözüyle bakıyordum. Beni yanıltmadılar ve ‘vızır vızır’ oynadılar.

Grup D:

İspanya: Beklentimiz olan bir diğer takımdı. Yıllardır yakalayamadıkları başarıyı bu sefer yakalayabilirler. Ancak çeyrek finalde B grubundan biriyle karşılaşacak olmaları şanssızlık.

Yunanistan: ‘Papaz her zaman pilav yemez.’

Rusya: Cesaretli futbol, açık savunma ve hezimet. Puan almaları dahi zor.

İsveç: Bireysel yetenekleri ile uçtular. Altın üç puan aldılar. En fazla gruptan çıkabilirler ancak.

5 yorum:

berşan kayıkcı dedi ki...

farketildiyse son 7 post ix den.. benim hala gözüme ilk karedeki gök mavili dilber çarpıyor..

ix dedi ki...

:) haklısın berşan. italyanlar tribünde bir harikaydı ve evet son 7 post da benden. yazsana ulan?

berşan kayıkcı dedi ki...

çirkin de bişey aslında.. kaç gündür hasretim, koldan sebep bana babamı hatırlatıyor.. böyle de düşkünüm aileme, böyle de özlem çekiyorum..

ix dedi ki...

İtalya'nın sahadaki futbolu onları da kıl etti ne dersin?

berşan kayıkcı dedi ki...

taraftarı buldular, bi de kıllısını istiyorlar heralde.. maçta kaybedince ordan kazanmışlar belli ki (: