Çek Bir Mucize

Yarın spor gazetelerimizde hediye edileceğinden emin olduğum bir görüntüyü sizinle paylaşıp maç ile ilgili birkaç şey yazayım.

Maçın ilk yarısından birkaç dakika izleyebildim. Beklediğim kadro sahada, beklediğim dizilişte olmasına rağmen Türkiye aynı Türkiye’ydi. Başarısız atak çabaları, her an yüreğimizi ağzımıza getirecek defanssal meseleler ve yenilen bir gol. Bu sefer Çekler vardı ve korkuyorduk ekran başında. İkinci yarıda herhangi bir kıpırtı yoktu fakat garip değişiklikler vardı. Spiker abilerimizin Arda’nın golüne kadar konuştuğu, Emre’lerin değişimi gerçekleşmeden gelen ikinci gol, umutları çoktan söndürmüştü.Ama Türk futbolunun Galatasaray-Panionios maçından bu yana dönen şansı bu maçın da dönebileceğini göstermişti aylar öncesinden (Benim hatırlayabildiğim kadarıyla bir Avrupa mücadelesinde bir hakem ilk defa alenen lehimize kararlar vermişti.). Berbat ötesi bir oyunla 3-0 almamızın tek sebebi hakemdi. Daha sonra Bordeaux sayesinde gruptan çıkmalarımız mı desem, 2-0 geride başlanılan Sevilla maçlarında turlar mı desem, Chelsea’ye geriden iki gol atıp galip gelmeler mi desem: bunlar Türk futboluna ters şeylerdi ve Euro 2008’de de yaşanmaya devam ettiler.


Önce İsviçrelilerin, sonra da Çeklerin sevinci kursaklarında kaldı. Hamit’in yerini bulduktan sonraki nefis oyunu, durup durup akıl almaz goller atan Nihat’ın sahneye çıkışı, Arda Turan (burada kelime bulamadım mesela), Petr Cech’in inanılmaz hatası ve buna üzülen tribündeki üç adet tatlı Cech adam ve ilk maçtan beri hemen her tartışmada birisine laflar söyleyen, onu bunu itekleyen Volkan’ın kırmızı kartı aklımda kaldı. Pek tabii Koller ile devam etme inadını kırmayan sevgili Çek teknik direktör de.

Hırvat maçından yine ümitli sayılmam. Ama şu Türklerin dünyaya bedel oluşları futbolun da ötesinde. Bekleyip görelim diyorum.

2 yorum:

medi dedi ki...

şu yorumu yapacak adam ulusal kanallarda bile yok be. bu yetenek meselesi, yaratılıştan gelen bir şey, tıpkı Arda'nın futbolculuğu gibi...

Adsız dedi ki...

arda milli canımız artık ya. çikomuz hatta, o derece. o değil, ben bu maçtan evvel hiç yedk klübesine sarı kart çekildiğini görmemiştim.